Fotografia,  Fotoporady

Jak wyrobić w sobie systematyczność w fotografii? (+darmowy materiał)

Od zawsze miałam problemy z robieniem jednej czynności przez dłuższy czas (dlatego nawet jak skończyłam 18 lat mama zawsze kontrolowała, czy biorę leki na przeziębienie). Nawyk ten trzeba w sobie wyrobić, a już raz zaczęty powinien wejść niemal w krew. Systematyczność w fotografii to niejako klucz do sukcesu w dzisiejszej dobie portali społecznościowych. Jak wyrobić w sobie skłonność do regularności?

Zaplanuj swoje działania

Korzystasz z kalendarza? Podejrzewam, że tak. Prawda, że łatwiej jest ci ogarnąć życie, gdy zapisujesz sobie wszystkie ważne spotkania, zadania i obowiązki w domu? Czemu by nie zrobić tak z twoimi działaniami fotograficznymi? Rozpisz sobie wszystko w planerze fotograficznym, który stworzyłam! Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter, a w mailu powitalnym otrzymasz hasło do podstrony na blogu, gdzie będą gromadzone wszystkie materiały za darmo!

 

Po co to wszystko? Regularność przynosi efekty, zwłaszcza na portalach społecznościowych. Algorytmy odczytują takie zachowanie jako pozytywną stronę i podbijają cię w wyświetlaniach, a także pokazują, że się angażujesz. Dzięki temu masz więcej reakcji, więcej wejść, więcej kliknięć, więcej… fanów! A o to nam chodzi, prawda? Po 30 dniach okaże się, że regularne publikowanie weszło ci w nawyk i planer stanie się nieodłączną częścią twojego życia jako uporządkowanie działań.

Jak drukować planer tygodniowy?

Wygląd planera jest przystosowany do wydruków a4 poziomo – w mniejszym rozmiarze pola mogą być nieczytelne. Na razie planer jest dostępny tylko w kolorze granatowo-niebieskim – z czasem zaczną pojawiać się kolejne gamy kolorystyczne. Możesz też go wydrukować w skali szarości – później i tak zapełni się kolorami, gdy zaczniesz wpisywać do niego ważne rzeczy do zrobienia.

Jak wypełniać planer?

Planer niejako narzuca ci, jak masz go wypełnić, ale podrzucę kilka wskazówek.

  • Na samej górze konkretnego dnia masz najważniejsze miejsca, gdzie powinieneś posiadać konto, by się regularnie rozwijać – facebook, instagram, 500px, flickr, pinterest oraz własna strona internetowa; wystarczy, że zakreślisz kolorowym pisakiem, gdy wrzucisz post na konkretny portal;
  • W dziale fb grupy zapisz sobie nazwy ulubionych grup – jeżeli masz więcej niż 5, rozdziel je na kilka dni;
  • Dział notatki to zupełna swoboda – zapisz sobie tam ważne cele i luźne informacje związane z fotografią. Możesz też rozpisać swoje statystyki z początku tygodnia i poźniej pod koniec tygodnia porównać, jak się rozwinęły poszczególne kanały komunikacji.

Garść tricków

Social media to strasznie ciekawy nurt dzisiejszych czasów. Codziennie je zgłębiam i nigdy nie mam dość, dlatego wiem często o wiele więcej niż przeciętni użytkownicy. I postanowiłam się podzielić tą wiedzą, by twoje fotograficzne działania nabrały większego rozpędu:

  • Jeżeli nie masz czasu na wrzucanie zdjęć do tylu miejsc, przekaż te zadania aplikacjom specjalnie do tego przygotowanym – można je znaleźć w Internecie;
  • Nie wrzucaj zdjęć na grupy jedno po drugim – zwłaszcza tego samego – wielu użytkowników jest zapisanych do tych samych grup, co ty i oglądanie tego samego w pięciu różnych miejscach mija się z celem;
  • Staraj się wrzucać jedno zdjęcie dziennie na portale społecznościowe takiej jak Facebook, 500px czy Flickr.
  • Jeżeli w grupie nie ma możliwości zostawienia linku do twojego fanpage’a, ustaw w informacjach profilowych fp jako pracę – teraz każdy, kto kliknie w ciebie, by odszukać stronę, od razu znajdzie ją w najważniejszym info;
  • Bierz udział w tygodniowych tematach – niektóre grupy podpowiadają, jaki temat w tym tygodniu będzie oznaczany hashtagiem; możesz go sobie zapisać w notatkach w planerze z nazwą grupy.
  • Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisany do fotograficznych grup na Facebooku, wejdź w zakładkę Grupy, wybierz dział Fotografia i na sam początek wybierz te, gdzie jest dużo użytkowników – jest to gwarancja tego, że grupa żyje i się rozwija. A także zapewni ci procent przejść na fanpage.
  • Dodawaj zdjęcia do grupy, a nie udostępniaj. Często opisy pod zdjęciami na fp są długie, a nikomu się nie chce tego oglądać na grupie.

Podejmij wyzwanie na 30 dni

Na sam koniec zachęcam cię do podjęcia wyzwania, które sobie ustanowiłam. Przez cały sierpień zamierzam korzystać z planera i regularnie publikować posty na grupach, swoich kanałach społecznościowych i obserwować, jak zwiększają się statystyki. Póki co nie jest to na wielką skalę – zapisuję sobie ilość fanów na początku miesiąca z każdego portalu, zaś 31 sierpnia zamknę wyzwanie i porównam liczby.

Jeżeli tylko masz ochotę, dołącz do mnie i rozwijaj się każdego dnia! Regularność to klucz do sukcesu!