Siła ułamka sekund – sztuka selekcji złych zdjęć

Z pewnością każdy kojarzy zabawne zdjęcia z Igrzysk Olimpijskich zawodników z komicznymi minami albo świetnie uchwycone wpadki zwierząt podczas zabaw lub kombinowania, by zabić nudę. Sprzęt fotograficzny jest w stanie uchwycić ułamek sekundy i powstała fotografia może internautów bawić, ale też może zaszokować i wywołać ogromną burzę medialną.

Sztuka selekcji złych zdjęć to pierwsze z zachowań, które szanujący się fotograf powinien w sobie wyrobić, ponieważ nie każde zdjęcie powinno ujrzeć światło dzienne.

Umyślna krzywda czy złe ujęcie?

Fotografia zwierząt rządzi się zupełnie innymi prawami niż inne dziedziny. Nie każda faza biegu konia wygląda dobrze, zaś psy nie zawsze wyglądają zachęcająco na fotografiach i tylko nasza w tym głowa, by nauczyć się kilku prostych zasad, które pomogą nam w doborze fotografii do publikacji. Nasz sprzęt fotograficzny jest w stanie zamrażać ułamki sekund – 1/800, a nawet 1/2000 sekundy. Robiąc zdjęcia na zawodach i wykonując reportaż, czas niemal dłuży się niemiłosiernie, zaś zdjęcia czasem pokazują coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Zadarta głowa, otwarty szeroko pysk, błyskające białka oczu, uszy mocno ściągnięte do tyłu, spięte ciało – ileż to razy światek jeździecki obiegały szokujące fotografie zawodników i ich cierpiących koni, nie wspominając o internetowych wojnach, które wybuchały pod każdym z takich ujęć. Czy taki lincz na zawodniku jest słuszny i w ogóle potrzebny?

Fotografia to ułamek sekundy – ta nieszczęsna 1/2000, zaś przejazdy zawodników jeździeckich trwają nieznośnie długo w porównaniu z czasem wykonania zdjęcia. Jeżeli zdjęcia z przejazdu są faktycznie wszystkie w podobnym tonie – wtedy jestem w stanie uwierzyć, że ten konkretny zawodnik nie popisał się umiejętnościami. Nigdy jednak nie dopuszczam myśli o tym, by kogoś zlinczować na podstawie JEDNEGO zdjęcia. Bo to wyrwany z kontekstu kadr – może koń się spłoszył, może coś mu nie przypasowało, może, może, może… Jedno zdjęcie nie może przesądzać o całej karierze zawodnika, jak i osobie.

dsc_9022 Otwarty pysk i sztywność – zdjęć tego konia z pogoni za lisem nie mam prawie w ogóle, bo praktycznie żadne nie nadawało się do publikacji.

Sztuka selekcji złych zdjęć

Nie potrafię zrozumieć, po co fotografowie zamieszczają takie ujęcia. Są z nich dumni? Lubią takie fotografie z własnym nazwiskiem w rogu kadru? Jeżeli tak, to środowisko bardzo szybko wyeliminuje taką osobę ze światka, ponieważ będąc fotografem sportowym trzeba wiedzieć, co można, a czego nie powinno się robić. Nie może być tak, że fotograf jedzie na zawody tylko po to, by szukać sensacji, którą rozpętuje później w Internecie. Osobiście zawsze od razu kasuję takie fotografie, bo nie są mi do niczego potrzebne, a nie jestem konfliktową, szukającą rozgłosu osobą. Chcę, by moje imię i nazwisko widniało na zdjęciach, które mi się podobają, z których jestem dumna. Złe ujęcia nie pojawiają się w moim portfolio, nawet jeśli jestem do kogoś uprzedzona.

Jeżeli chcesz być szanowanym fotografem, nie zamieszczaj takich fotografii, naucz się selekcji złych ujęć i od razu kasuj te, na których zwierzę wygląda bardzo niepoprawnie. Ale to samo tyczy się też ludzi – nie wstawia się zdjęć modelki, która wyszła nieładnie; tak samo jak robiąc backstage z jakiegoś wyjazdu nie wstawia się krzywego ujęcia swoich koleżanek i kolegów, na których nie wyglądają dobrze. Musimy wyrobić w sobie nawyk eliminowania takich ujęć ze swoich dysków.

Chyba że chcemy, by było o nas głośno. Wtedy śmiało, droga wolna. Nie łudźcie się jednak, że długo utrzymacie się w środowisku, w którym fotografujecie. Nikt nie lubi mącicieli wody, którzy nie robią nic innego tylko szukają taniej sensacji.

Nie bądź taką osobą. Podpisuj się tylko pod ładnymi zdjęciami. Nie potrzebujemy bubli w naszym życiu, tak jak nie warto budować kariery na aferach. Szacunek do drugiej osoby – to coś, czego musimy się nauczyć w pierwszej kolejności.

 

Mieliście już takie sytuacje w karierze fotograficznej? A może znajomy wstawił wasze kompromitujące ujęcie i musieliście prosić o jego usunięcie? Byliście świadkami linczu na znanej osobie ze względu na jedną fotografię?