Social media

Sezonowe porządki na Facebooku w 5 krokach

Facebook bardzo szybko stał się naszym osobistym centrum wszystkiego. Mamy tam zdjęcia, bardzo często prowadzimy biznesy, promujemy swoją działalność, oglądamy, rozmawiamy… Słowem – bez niego ciężej by się żyło z pewnością wielu ludziom. Ale na Facebooku łatwo zrobić sobie bałagan. Warto od czasu do czasu zrobić porządek, by oczyścić timeline, na nowo zdefiniować swoje zainteresowania, pogrupować sobie polubienia i podjąć decyzje, które sprawią, że korzystanie z tego medium społecznościowego stanie się łatwiejsze.

Sezonowe porządki na Facebooku w 5 krokach sprawią, że twój feed odżyje na nowo!

1. Grupy na Facebooku

Z pewnością każdy ma tak, że dołącza do kolejnych, kolejnych i kolejnych grup, ale w ostatecznym rozrachunku z ponad połowy w ogóle nie korzysta. Po co więc w nich być? Uważam, że skoro nie mamy z nich większego pożytku i nie udzielamy się tam w ogóle, to niechybny znak, że dołączenie do tej grupy nie było nam potrzebne. Dzięki opuszczeniu kilku grup zrobi nam się przejrzyściej na głównym feedzie, a i posty z grup, które nas faktycznie interesują, zaczną się częściej pojawiać w głównym nośniku informacji, nie zaś poukrywają się i nam znikną. To samo tyczy się grup, którymi zarządzamy – czy faktycznie wszystkie działają i funkcjonują? Czy są nam nadal potrzebne? Jeśli nie – usuńmy je.

Aby opuścić grupę, należy wejść w panelu po lewej stronie w zakładkę „Grupy”. Tam wyświetli nam się lista grup, do których należymy z podziałem na ulubione, te, którymi zarządzamy, oraz takie, gdzie jesteśmy zwykłymi członkami. Po prawej stronie nazwy konkretnej grupy należy nacisnąć ikonkę zębatki i z listy wybrać „opuść grupę”.

Na samej górze listy grup są te, które odwiedzasz najczęściej, natomiast na dole te, których nie odwiedzasz zbyt często. Warto zrobić rachunek sumienia i opuścić grupy, z których nie skorzystałeś od dawna. Ja opuściłam już 10 grup, planuję opuścić jeszcze co najmniej 5-6. Od razu czuję się lepiej z myślą, że posty z tych grup – lub ich brak – już nie będzie mi zaprzątać głowy.

2. Polubienia stron

Kiedyś lajkowało się wszystko. Czy było to coś wartościowego, czy raczej coś, co miało za zadanie nas rozśmieszyć. Dzisiaj z pewnością wiele osób tego żałuje i systematycznie pozbywa się dziwnych stron ze swojego feedu, gdy tylko wyskoczy wśród innych postów. Ja też należę do tej grupy, która kiedyś zawaliła sobie timeline i teraz nieco tego żałuje – dlatego co pewien czas staram się zaglądać do zakładki z moimi polubieniami i robić porządki, by zostawić jedynie to, co ma dla mnie faktyczną wartość i jest dla mnie ważne.

Aby zrobić porządki w polubieniach i pozbyć się niechcianych stron, należy wejść w swój profil, następnie kliknąć w napis „Więcej”, a następnie zakładkę „Polubienia”. Wyświetli się lista stron w kolejności od najnowszych polubień do najstarszych. Przy okazji możesz zobaczyć, ile łącznie stron lubisz – moja liczba to imponujące 6847 polubień. Sporo, prawda? A i tak widzimy tylko część z tego, a co najmniej połowa to polubienia sprzed 5 lat, które nie mają większej wartości oprócz głupich filmików.

3. Znajomi na Facebooku

Ale że jak to, mam robić porządki w znajomych? Ano od czasu do czasu powinno się tak zrobić – nie wszyscy przecież są nam potrzebni, a Facebook to nie Pokemon – nie musisz złapać ich wszystkich 😉 Być może są osoby, z którymi znajomość nie jest priorytetem lub masz tam konta, które są już od dawna nieaktywne. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w swój profil i zakładkę „Znajomi”. I tam już mamy listę wszystkich, których mamy w znajomych – wystarczy sprawdzić i pousuwać niechciane znajomości. I problem z głowy!

4. Strony i grupy, którymi zarządzasz

Mało jest teraz osób, które nie mają własnej strony lub grupy, którymi zarządzają. Ja mam ich coraz więcej i zastanawiam się, kiedy to szaleństwo się skończy! Ale nie, ono ciągle w sile i ciągle zaprząta nam głowę. Pomyśl – czy wszystkie grupy, którymi zarządzasz, są ci jeszcze potrzebne? Jeżeli nie – usuń je lub zarchiwizuj, zajmij się realnie tymi, na których ci zależy.

Czy strony, którymi zarządzasz, są uporządkowane? Może warto zmienić zdjęcie w tle lub ustawić nowe profilowe? A może posty, które wrzucasz na główny feed, warto pogrupować w osobne albumy? Odśwież wygląd stron i zbuduj w ten sposób poczucie powiewu świeżości! To samo tyczy się stron, którymi zarządzasz – warto zmontować nowe grafiki, wrzucić coś nowego, być może w ten sposób powróci chęć do tworzenia nowych rzeczy.

5. Twój profil na Facebooku

Tak, nasze profile też potrzebują od czasu do czasu odświeżenia – czy chcesz być oznaczonym na wszystkich zdjęciach? A może jest jakiś album, który wolisz jednak usunąć? Czy informacje, które się w nim znajdują, są aktualne? Warto poświęcić wieczór lub dwa na dokładne sprawdzenie każdej zakładki i ewentualne zmiany. Łącznie ze zdjęciem profilowym – może selfie w lustrze warto zastąpić ładnym portretem?


Pewnie się zastanawiasz, po co to wszystko i czemu to takie ważne? Praktycznie ponad połowa polskich użytkowników dołączała do Facebooka w czasach, gdy jeszcze chodzili do szkoły. Każdy użytkownik dojrzewa, dorasta, zmieniają się jego poglądy, zainteresowania, hobby, podejście do życia. Warto pielęgnować naszą prywatność i dostęp do informacji. Pomyśl – czy to, co widnieje na twoim profilu, nadal jest aktualne i warte dzielenia się ze światem?