Ogród czy blok – co jest najlepsze dla psa?

Odkąd tylko pamiętam, właściciele psów spierają się o to, co jest lepsze dla psa: ogród czy blok. Część ludzi próbuje przekonać wszystkich o tym, że nasi pupile męczą się w czterech ścianach, druga część za to twierdzi, że nic takiego się nie dzieje. Kto więc ma rację i co tak naprawę jest dla naszego czworonoga najlepsze?

Życie z husky w bloku

Ziomek, nasz czołowy pies i gwiazdor praktycznie całe swoje życie przesiedział w bloku. Początkowo poza Warszawą miał do swojej dyspozycji trzy pokoje z balkonem, zaś później dostał dwa małe pokoje w centrum Warszawy. Czy było mu źle? Wręcz przeciwnie! Tajemnicą szczęścia naszego psa była znajomość potrzeb rasy. Rekompensowaliśmy Ziomkowi siedzenie w zamkniętym pomieszczeniu długimi, częstymi spacerami, zaś w domu zajmowaliśmy go zabawą i nauką sztuczek. Słowem? Pies się nie nudził i był w centrum uwagi, tak jak tego potrzebował.

Sajgon i Syria, dwa kolejne psy z naszego teamu mieszkały ze swoim właścicielem w kawalerce. Czy było im źle? Oczywiście, że nie, ponieważ miały zapewnioną dostateczną ilość ruchu, a w weekendy psy trenowały w podwarszawskich lasach, tak samo jak Ziomek.

Jakie więc możemy wyciągnąć z tego wnioski?

Potrzeby rasy a miejsce zamieszkania

Pies może być tak samo szczęśliwy w bloku, jak i w ogrodzie. Lub równie nieszczęśliwy. Nie sztuką jest wziąć sobie psa do domu z ogrodem, skoro olejemy go i zostawimy samemu sobie. Wiele osób zapomina, że to nie jest klucz do szczęścia naszego czworonoga – my nim jesteśmy. Jeżeli będziemy poświęcać swojemu czworonogowi wystarczająco dużo uwagi, będziemy z nim chodzić na spacery, bawić się z nim, uczyć sztuczek czy wspólnie trenować (jeżeli mamy rasę pracującą), to taki zwierzak będzie najszczęśliwszym stworzeniem na planecie nawet i w kawalerce.

Więc nie, nie jest tak, że duży pies koniecznie musi mieszkać w domu z ogrodem – nasze psy są tego najlepszym przykładem. Widziałam już wiele nieszczęśliwych czworonogów posiadających duży wybieg, uciekających stamtąd, ponieważ właściciele zostawili je samym sobie, sądząc, że dużo miejsca do biegania na świeżym powietrzu wystarczy. To błędne rozumowanie.

Więc jeżeli jesteś przed adopcją/kupnem psa z hodowli i nie jesteś pewien, czy możesz wziąć dużego psa do bloku, zastanów się dwa razy. Zapewnisz mu odpowiednią ilość ruchu, będziesz się z nim bawić i kochać go, gdy będzie tego potrzebować? Jeżeli tak, wystarczy mu nawet mała kawalerka.

Najważniejsze, że będziesz z nim na dobre i złe.