Dlaczego obróbka fotografii jest ważna?

Fotografia współczesna nie istnieje bez obróbki, zaś sam proces zajmuje ¾ czasu pracy fotografa. Postprocessing stał się także jednym z głównych tematów sporu na temat tego, czy dzisiejsza fotografia to faktycznie nadal zdjęcie, czy może już grafika bez żadnego nawiązania do fotografii. Dlaczego w ogóle obróbka fotografii jest tak ważna?

Obróbka vs naturalność

Na początku fotograficznej drogi nikt nie myśli o obróbce. Pamiętam doskonale, jak sama na początku swojej kariery szłam w zaparte i mówiłam, że nie zamierzam obrabiać swoich zdjęć, bo stawiam na naturalność. Być może usprawiedliwiałam w ten sposób swój brak umiejętności, ale na tamte czasy naprawdę wierzyłam, że to, co wyjdzie mi po naciśnięciu migawki, było naprawdę dobre. Z czasem zaczęłam się rozwijać, dużo czytałam, do Polski zawitał Facebook, dostęp do prac innych fotografów stał się łatwiejszy, a ja zaczęłam się wycofywać z tego, co mówiłam.

Na początku zmiany były proste, delikatne, w dodatku nadal pracowałam na plikach JPG. Tak naprawdę dopiero niedawno przeszłam na RAW i chyba nigdy sobie nie wybaczę, że dojrzałam do tego tak późno. Z czasem tej obróbki było więcej, naszła mnie mania na różne akcje w Photoshopie, aż w końcu zaprzyjaźniłam się z Lightroomem i postawiłam na naturalność, ale w obróbce fotografii.

Obrabiać czy nie obrabiać – oto jest pytanie

Nie wyobrażam sobie nie obrobić jakiegoś zdjęcia. Fotografując formatem RAW otrzymujemy pozbawiony żywych kolorów surowy plik, który jest bazą do dalszego czarowania. Nawet gdy pracowałam jeszcze na formacie JPG ta obróbka nadal istniała i szlifowałam swoje umiejętności metodą prób i błędów. Obróbkę możemy sobie porównać do kawałka mięsa – plik, który aparat nam wypluwa, to surowy kawał, który kiedyś stanie się schabowym. Surowizny nie damy klientom, prawda? Musimy więc zadziałać, przyprawić fotografię kontrastem, wyostrzeniem, podciągnięciem kolorów, winietą, światłem, cieniami, aż w końcu dostajemy satysfakcjonujący produkt – pięknie pachnący, świeżutki schabowy jak u mamy. Klienci są zachwyceni, wychodzą z restauracji i polecają ją dalej, bo kucharz przeszedł samego siebie i powalił swoich gości na kolana.

bez-nazwy-1 Obróbka jednej fotografii może trwać nawet godzinę! Tę fotografię robiłam jedynie 40 minut.

Dlaczego obróbka fotografii jest ważna?

Nikt nie chce świecić w swoim portfolio surowym kawałkiem mięsa, dlatego tak ważne jest zgłębianie tajemnic programów do obróbki fotografii. Lightroom czy Photoshop mają naprawdę ogromne możliwości, zaś fotografowie, których tak mocno podziwiacie, korzystają z tego oprogramowania na co dzień w tak dużej ilości, jaka wam się nie śniła. To codzienność, której już nikt nie uniknie. Hej, nawet Instagram daje nam możliwość obróbki zdjęć z telefonu, Snapchat, Facebook! To stało się tak naturalne i normalne, że mało kto już zawraca sobie tym głowę.

Prawda jest taka, że to, co daje nam aparat, to baza, fotografia z potencjałem, ale niedokończona. Internet pełen jest tutoriali, które tylko czekają na odkrycie i poszerzenie waszej wiedzy o postprocesie. Nie warto się na obróbkę obrażać – to ona otwiera nam drzwi do świata fotografii, a najpopularniejsi fotografowie współcześni wybili się właśnie na tym – pomyśle na bazę i na dalszej obróbce.

Chcesz być jednym z nich? Zacznij obrabiać fotografie i ucz się każdego dnia. To nie jest wiedza tajemna zarezerwowana tylko dla najlepszych – możesz być jednym z nich. Wystarczy tylko chcieć.

A wy jakiego jesteście zdania? Stawiacie na naturalność i nie tykacie programów graficznych czy wręcz przeciwnie, nie wyobrażacie sobie bez nich życia?