Kartonowa budka dla kota za 20zł

Niedawno zaczęłam się borykać ze starością kota – wyszły nowe choroby wynikające z wieku, tak samo jak stawy zaczęły powoli odmawiać posłuszeństwa. Oprócz leczenia wdrożyłam kilka innowacji, by ułatwić mu życie i sprawić, by miał swój kąt do spania na ziemi, a nie tak jak do tej pory – na wysokościach, do których się dostawał poprzez skakanie. Leczenie zwierzęcia, nawet takiego jak kot, jest sporym wydatkiem, więc kupno eleganckiego posłania czy niedużej kociej budki z materiału nie wchodziło w grę. Postawiłam więc na robotę ręczną. Budka dla kota za 20 zł – czy to możliwe? Jak najbardziej!

Uwaga! W zależności od wielkości kartonu cena może się nieznacznie zwiększyć o koszty papieru ozdobnego. Poniższe dane dotyczą kartonu 51cm x 41cm, do którego zużyłam dwie sztuki papieru ozdobnego 2m x 70cm.

Narzędzia do zbudowania budki dla kota

  1. Zanim przystąpimy do budowania kociej budki, musimy zebrać trochę materiałów:
  2. 1. Karton dostosowany do wielkości twojego kota;
  3. 2. Papier ozdobny (5,54 za sztukę, w sklepach stacjonarnych Empiku macie duży wybór wzorów – najlepiej kupić 2 sztuki);
  4. 3. Przezroczysta taśma klejąca (5,23 za sztukę w Empiku);
  5. 4. Nożyczki, nożyk do papieru lub scyzoryk.
  6. Karton możecie dostać za darmo – każdy sklep wam taki wyda, tudzież warsztat samochodowy (ja swój karton dostałam właśnie po częściach samochodowych z salonu Skody), więc nie musicie wydawać ani grosza na super pudełko dla swojego pupila. Papier ozdobny najlepiej kupić w większej ilości – ja przezornie zakupiłam dwie rolki i faktycznie miałam rację – po całym klejeniu zostały mi tylko niewielkie skrawki nadające się już tylko do wyrzucenia.
  7. _dsc0467-odzyskano Dwie sztuki słodkiego papieru z Empiku, taśma klejąca z narzędzi mojego taty i nożyczki biurowe – tylko tyle potrzebowałam do stworzenia przytulnego kącika dla mojego kota.

Budowa budki dla kota

Na początku musicie wymierzyć i wyciąć nożykiem/scyzorykiem wejście dla kota. Najlepiej zrobić takie o łukowatym wejściu i na tyle wysokie, by kot nie musiał się schylać przy wchodzeniu. Mnie w tym wyręczył akurat tata, ale później scyzorykiem wygładzałam krawędzie i poszerzałam łuk nad wejściem, bo zauważyłam, że Max nieznacznie się schyla przy wchodzeniu do środka. Dodatkowo możecie wzmocnić dach kartonu, podklejając od środka mocniejszy materiał. Mój kot już raz próbował wejść na dach od zewnątrz i groziło to rozwaleniem całego kartonu, więc warto się zabezpieczyć na taką ewentualność.

_dsc0469 Jeżeli boicie się skaleczyć, poproście tatę/brata/chłopaka, by pomógł wam w wycięciu dziury.

Pamiętajcie, by kleić karton tak, by ewentualne łączenia papieru nie były widoczne na pierwszy rzut oka – to także zabezpieczenie przed ciekawskim kotem i nieumyślnym rozerwaniem papieru. Mój karton łączenie ma na spodzie i na boku, który przylega do ściany.

_dsc0473 Obkładanie kartonu papierem zaczęłam od spodu i tam też zakończyłam klejenie. Dzięki temu na pierwszy rzut oka nie widać łączenia papieru, które umiejscowione z boku mogłoby się łatwo rozerwać przy zahaczeniu.

Gdy już główne ścianki są obklejone, pozostałe miejsca obklejamy już kawałkami na wymiar – przykładamy materiał, odcinamy, a następnie precyzyjnie odcinamy zbędne części, by na sam koniec przykleić je taśmą – dzięki temu zachowujemy jednolitość wzoru, na który się zdecydowaliśmy przy dekorowaniu budki.

_dsc0474 Taki sam stan otrzymałam na przeciwległej ściance. Przyłożyłam papier, odcięłam kawałek i dopasowałam do wysokości i szerokości tej ścianki, a następnie przykleiłam taśmą.

Na sam koniec zostaje nam wejście – tutaj też odkrawamy kawałek papieru na wymiar, odcinamy zbędny materiał, a następnie zaklejamy całkowicie wejście taśmą. Gdy już wszystko jest gotowe, delikatnie przebijamy materiał nożyczkami i wycinamy zbędny papier. Uwaga! Nie wycinamy materiału na równi z wejściem do środka, ale zostawiamy nieco papieru, by zawinąć nim krawędź wejścia i podkleić od środka. Dzięki temu zakrywamy brzydkie wycięcie i wygładzamy ostre krawędzie.

_dsc0476 Bardzo ważna rzecz przy klejeniu frontowej ścianki – zostawiamy nieco więcej papieru, by ładnie zakleić wejście do środka kartonu. Dzięki temu mamy wrażenie ciągłości wzoru nawet w środku.

Gotowe! Budka dla kota czeka na swojego właściciela, zaś nam zostało jedynie włożenie ulubionego kocyka do środka i obserwowanie szczęśliwego kota korzystającego z fajnej kryjówki, bezpiecznego miejsca do spania i kącika relaksacyjnego w jednym.

budka-dla-kota Nie ma fajniejszej kryjówki dla kota niż karton – każdy zapalony kociarz to wie!

Jeżeli chcecie, możecie wykonać imienną tabliczkę nad wejście, by każdy gość odwiedzający wasz dom wiedział, do kogo należy super budka! Ja mam w planach na dniach wykonać taką, jednak nadal rozglądam się za tanimi rozwiązaniami, by nie przepłacić.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam komuś w wykonaniu fajnego projektu dla waszego pupila! Jeżeli wykonaliście budkę według mojej instrukcji, pochwalcie się efektami w komentarzach, z chęcią popatrzę, co stworzyliście! A możecie macie inne przepisy na rzeczy dla zwierzaków tanim kosztem, dawajcie znać, mam w planach kilka nowych projektów dla mojego kocura.