okołoblogowe

Rok z blogiem i noworoczne plany

Ciężko mi uwierzyć, że minął już rok, odkąd zdecydowałam się prowadzić tego bloga! Miałam wiele wzlotów i upadków, przetestowałam siebie, swoją silną wolę, nauczyłam się naprawdę dużo o marketingu internetowym oraz social mediach i czuję w kościach, że 2017 będzie dla tego bloga mocno przełomowy! Dzisiejszy wpis podzieliłam na dwie części: jedna będzie podsumowaniem dotyczącej działalności, zaś druga rzuci nieco światła na to, co czeka Was w nadchodzących miesiącach. A szykuję mnóstwo ciekawych rzeczy!

2016 był rokiem testowania

Tak naprawdę zakładając bloga nie wiedziałam, czy odniesie sukces i czy ja w ogóle w tym wszystkim wytrwam. Miałam już co robić, moja działalność fotograficzna zaczęła się mocno rozwijać i dorzucanie sobie kolejnych zadań było lekkim samobójstwem życiowym. Szybko okazało się jednak, że myślałam źle.

Wiecie, jak moje serduszko i całe jestestwo się raduje, gdy dzwoni do mnie znajoma i mówi, że czyta każdą notkę i nie może się doczekać kolejnych? Albo dostaję wiadomości od zupełnie obcych ludzi, którzy dziękują za przydatne wpisy, jednocześnie prosząc o kolejne. To chyba najlepsza część bycia blogerem – zadowoleni czytelnicy, którzy chcą więcej i więcej, i nie nudzą się twoim pisaniem.

Skoro już mowa o wpisach, oto 10 najpopularniejszych wpisów 2016 roku:

 1. 1. 10 mitów o sterylizacji i kastracji – z tym wpisem jest dosyć zabawna historia, ponieważ kilka osób trafiło na notkę po haśle „kastracja męża” oraz „mąż po kastracji” czy „marzę o kastracji męża”. Nie wiem czy martwić się biednym mężem czy tym, że ktoś wylądował po tak desperackim akcie na moim blogu. Mimo wszystko bardzo mnie cieszy, że akurat ta notka wylądowała na pierwszym miejscu – kastracja i sterylizacja to bardzo ważna sprawa!
 2. 2. Dlaczego fotografowie mają wysokie stawki za sesje? – mimo wszystko cieszę się, że ta notka cieszy się sporą popularnością, ponieważ dzięki temu społeczeństwo jest coraz mocniej doinformowane na temat naszej pracy. Niestety do dzisiaj dostaję wiadomości, że biorę za dużo lub zostaję bez żadnej odpowiedzi. Wtedy martwię się, czy osoba po drugiej stronie zemdlała czy zadławiła się śliną. W każdym razie za jakość trzeba płacić!
 3. 3. 10 najczęściej powtarzanych mitów o psach – kolejna radość, że tak ważna dla zwierząt notka znalazła się na podium. Wiele osób opowiada niezłe głupoty na temat psiaków, dlatego postanowiłam zebrać wszystkie do kupy i skonfrontować je z rzeczywistością.
 4. 4. Czy warto iść na studia fotograficzne?
 5. 5. Czy warto iść do technikum hodowli koni?
 6. 6. Prezenty dla fotografów na każdą kieszeń
  7. 5 porad, jak nauczyć psa pozowania do zdjęć
 7. 8. Test obroży Hurtta Lifeguard DAZZLE
 8. 9. 10 przydatnych rzeczy do sesji zdjęciowych w plenerze
 9. 10. 5 sprawdzonych sposobów na wypromowanie fanpage

Niektóre notki zaskoczyły mnie w tym zestawieniu, inne jak najbardziej ucieszyły. Sądziłam, że notki fotograficzne będą tutaj mocno przeważać, jednak po tym zestawieniu widać, że strony są mocno wyważone. 2017 rok jednak będzie… No właśnie, jaki?

Plany na 2017 rok

W 2017 roku będzie mimo wszystko najwięcej notek o podłożu fotograficznym. Te o tematyce czysto zwierzęcej będą się pojawiać od czasu do czasu (seria Mush! musi być kontynuowana!), a ja skupię się na działalności fotograficznej, która w nadchodzących miesiącach będzie mocno rozwijana. Co na pewno zrobię, to zaktualizuję wszystkie zeszłoroczne notki – niektóre informacje są przestarzałe, jak w notce z zestawieniu o obroży Hurtta – kilka miesięcy po wpisie obroża pękła, doprowadzając do bardzo trudnej sytuacji na spacerze. Najprawdopodobniej zobaczycie nowy szablon, który będzie jeszcze lepiej przystosowany do czytania bloga. Planuję także zamienić wszystkie zdjęcia nie mojego autorstwa na te robione pod szyldem blogowym przeze mnie. Jak to się mówi – szewc bez butów chodzi i jeśli chodzi o bloga, to określenie pasuje idealnie!

Freebies – mam kilka super rzeczy dla was w przygotowaniu, które będziecie mogli sobie poczytać, wydrukować i zastosować w życiu. Jeżeli tak jak ja często nie ogarniacie życia i potrzebujecie plannerów i trackerów, kilka ciekaeych fotograficznych rzeczy z pewnością się trafi. W szczególności dla osób zapisanych na newslettera.

Newsletter – to rzecz, która zacznie z powodzeniem działać jeszcze w tym miesiącu – będę zmieniać platformę, która jest tańsza, łatwiejsza w obsłudze, dzięki czemu newsletter będzie mógł ruszyć z kopyta.

I wiele więcej! – nie chcę zdradzać wszystkiego, jednak ten rok stoi pod znakiem systematyczności wpisów fotograficznych, szukania nowych osób, które mogłabym zarazić miłością do fotografii oraz… dalszego testowania.

Życzę wam szczęśliwego nowego roku 2017, spełnienia wszystkich marzeń, planów oraz celów! Lecę dalej pracować nad super projektami, które pomogą wam, mam nadzieję, ułatwić życie!