okołoblogowe

Blogi, które polecam, czyli Share Week 2016

Jak zawsze robię wszystko na ostatnią chwilę – tak samo jest z Share Week 2016, nie wspominając o aktualnym wyglądzie bloga, który pozostawia wiele do życzenia. Nie będę jednak już wyłączać całej strony, by wszystko aktualizować, więc nie zdziwcie się, jeżeli dany post będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dzień wcześniej. Dodatkowo newsletter pojawi się tutaj najpóźniej w czwartek – zbudowanie szablonów mailowych trochę czasu zajmuje, a nie chcę odwalić fuszerki jak w przypadku szablonu.

Przejdźmy jednak do Share Week – podejrzewam, że niewielu będzie wiedziało o całej akcji, ale Andrzej Tucholski co roku organizuje akcję, w której autorzy polecają autorów. To świetny sposób, by podzielić się z fanami swoimi inspiracjami i ciekawymi miejscami w sieci, dlatego postanowiłam wziąć udział w akcji i wskazać kilku moich faworytów.

W tym roku można zgłosić jedynie trzy najważniejsze blogi (albo video, jeśli działamy też w kierunku vlogów), ale ja pozwoliłam sobie dodatkowo powiedzieć też kilka słów o innych autorach, do których zaglądam co pewien czas i sprawdzam, co nowego się u nich dzieje. Ponadto tegoroczne kryterium wyboru to jakość i ważność danego autora w moim życiu, a to idealny czas, by pokazać, kto miał wpływ na moją blogową działalność i kto mnie zainspirował, by dla was pisać i pocić się przy laptopie, obgryzając ze strachu paznokcie, czy ze wszystkim się wyrobię.

Nie przedłużając już dłużej, serdecznie zapraszam do odwiedzin moich trzech faworytów (i kilku autorów wyróżnionych i równie ważnych, co wybrańcy).

Pierwsza trójka Share Week 2016

Jest Rudo – bloga Natalii o fotografii odwiedzam bardzo często (na tyle, by przeglądarka zaczęła go wyświetlać w najpopularniejszych stronach), ale nie czytam artykułów o fotografii (okej, czasem zajrzę, może dowiem się czegoś nowego?). Te wszystkie sprawy okołobiznesowe czy blogowe strasznie pomogły mi wyciągnąć, co się da z mojej strony – dzięki jej poradnikowi dziergam i dopieszczam newsletter, mam na oku kilka ciekawych aplikacji oraz pomocy przy blogowaniu, a także staram się, by i moja działalność wyglądała tak spójnie oraz estetycznie. Można by powiedzieć, że jestem konkurencją Natalii, ale każda z nas zajmuje się inną dziedziną fotografii i zawsze można się nauczyć czegoś nowego od innych. I z taką myślą śledzę działalność Natalii, bo wiem, że człowiek uczy się całe życie, a zwłaszcza tak rozbudowanej pasji, jaką jest fotografowanie.

Urszula Phelep – dzięki Uli blog i wszystkie media społecznościowe związane z tą działalnością trzymają się kupy. Gdy chciałam zrobić wszystko porządnie czy miałam problem z SEO – odwiedzałam bloga Uli i szukałam odpowiedzi. Dzięki niej dzisiaj jestem mądrzejsza o wiedzę z zakresu marketingu, zarządzania blogiem, mediami społecznościowymi czy optymalizowaniem wszystkiego, co blogowe, a dziwnie trudno brzmiące w rozmowach ze zwykłymi ludźmi. Cieszę się, że mogę wpadać na ten blog co pewien czas, dostawać na maila newsletter czy być członkiem grupy na Facebooku – to sporo wiedzy, którą chłonęłam z chęcią i nie nastręczała mi żadnej trudności, gdy wdrażałam to wszystko w życie. Wiem, że dalej będę zaglądać do Uli i sprawdzać skrzynkę mailową, by wyczekiwać kolejnej dawki wiedzy do przyswojenia.

Zwierz popkulturalny – nie mam pojęcia, jak długo śledzę zwierza, ale pamiętam, jak Kasia cieszyła się z 10 000 lajków, a mogę nawet powiedzieć, że chyba pamiętam, jak miała ich 7000… Więc chyba było to dawno temu, bo teraz licznik wskazuje ponad 14000. W każdym razie blog Kasi śledzę na bieżąco, czytam praktycznie każdą notkę, a także lajkuję każde wsparcie estetyczne, jakie wrzuci na swojego fanpage’a. Jej resarch do wielu notek, długie recenzje i ogółem sposób, w jaki przedstawia różne sprawy mocno do mnie przemawia. Dzięki niej zaczęłam oglądać więcej brytyjskich seriali, pokochałam wiele filmów oraz seriali miłością mocną właśnie za sprawą pochwalnych notek czy pojedynczych wpisów w mediach społecznościowych. Dzisiaj nie wyobrażam sobie dnia bez jakiejś notki czy ciekawego wpisu zwierza, bo zawsze są w punkt; jasne, nie zawsze się człowiek ze wszystkim zgadza, ale mimo wszystko tak ogromna wiedza o popkulturze i szczera chęć pisania o tym przez tyle lat sprawia, że stawiam ją sobie za wzór do naśladowania – by przetrwać tutaj z Wami tyle samo lat, a nawet więcej.

Autorzy zasługujący na wyróżnienie

Paweł Opydo – człowiek orkiestra, bo nie dość, że ma bloga, to jeszcze prowadzi podcast ze Zwierzem, czyta za nas Złe Książki na You Tube i dorobił się serii koszulek w związku z działalnością czytelniczą. To niesamowite, bo doskonale pamiętam Pawła jako Zombie Samurai, gdy jeszcze nie było tych wszystkich dodatków i nowych form dotarcia do fanów. Ja to całkowicie kupuję (koszulki też) i jeżeli będzie jakaś nowa aplikacja lub świeży sposób na zdobycie nowych fanów, to wiem, że Paweł spróbuje tego jako pierwszy. I tak trzymać!

Design Your Life – jestem osobą strasznie roztrzepaną i mocno rozkojarzoną tym, co się dzieje wokół mnie, więc czerpię garściami wiedzę i poradniki Aliny. Potrzebuję tego, by uporządkować zarządzanie dwoma dziedzinami życia, które absorbują najwięcej mojego czasu – fotografię oraz bloga, a bez plannerów, rozpisek czy list się nie obejdzie. Ponadto świetny design, pięknie prowadzony blog czy konsekwencja w jego zarządzaniu tak bardzo mi się podobają, że w pewnym momencie zaczęłam go sobie stawiać za wzór. Jeżeli ktoś jeszcze ma taki sam problem z organizacją czasu, życia czy swoich zadań, zajrzyjcie do Aliny i korzystajcie do woli!

Hattu – to kolejny blog, który pomógł mi uporządkować wiedzę o zarządzaniu stroną, prowadzeniu działalności internetowej czy ogarnianiu social media. Wiele razy na studiach w przerwach między sporządzaniem notatek czytałam z wypiekami na twarzy kolejne posty z archiwum i notowałam najważniejsze rzeczy, które później wprowadzałam w życie. Tak jak w przypadku Uli czy Natalii z głównej trójki, tak i tutaj będę zaglądać i być na bieżąco z nowościami, bo ta wiedza zawsze się przyda w lepszym zarządzaniu swoimi działalnościami.

Jason Hunt – kiedyś Kominek, dzisiaj jako Jason, Tomek dzieli się swoją wiedzą o blogowaniu w książkach, które kupiłam, wciągnęłam w dwa dni i oczekuję przyjścia paczki z najnowszą o zarządzaniu social mediami właśnie na samym początku swojej działalności. Bloga nie śledzę niestety na bieżąco, bo nie zawsze zgadzam się z poglądami autora, ale szanuję go za wiedzę i skuteczne działania w zdobyciu nowych fanów. I jestem fanką Piesi. A także kozy z newslettera. Serio, jeśli chcecie dostawać na swoją skrzynkę mailową zdjęcia kóz, zapiszcie się do Tomka na newsletter – niezapomniane wrażenia!

Mysza Movie – lubię Myszę nie tylko za jej świetne notki o popkulturze, ale też za jej niezwykle podobny gust filmowy czy serialowy, co mój, nie wspominając o tym, że darzymy ciepłymi uczuciami praktycznie tych samych aktorów. Muszę jeszcze nadrobić podcast, który współtworzy, bo wierzę, że znajdę tam wiele wspaniałych rzeczy, które utwierdzą mnie w przekonaniu, że jesteśmy popkulturalnymi bratnimi duszami.

Ichabod – jeżeli ktoś zastanawia się, skąd moja niewielka wiedza o komiksie, skąd wiem tyle nowinek w tym zakresie i czemu mnie to tak jara, powinien odwiedzić bloga Ichaboda. Ma ogromną wiedzę na ten temat, ma świetny kanał na YT, pisze fajne i trafne notki, a także współtworzy od pewnego czasu podcast Comics Weekly, który notabene muszę nadrobić. Gorąco polecam, bo ten blog popkulturalny jest kolejnym z wielu, które warto regularnie odwiedzać i aktualizować swoją wiedzę na temat komiksów.

Oczywiście czytam o wiele więcej blogów, ale nie jestem w stanie odwiedzać wszystkich na bieżąco, więc w pewnym momencie wyklarowała mi się mała pula autorów, których stale odwiedzam i chętnie czytam/oglądam/słucham. Jak widzicie sposobów na dotarcie do fanów jest wiele, więc zaglądajcie, inspirujcie się, uczucie i dzielcie nowiną z innymi! Zachęcam także do wzięcia udziału w akcji Share Week – to świetny sposób na promowanie małych i dużych!

A jakie są wasze ulubione blogi lub kanały na You Tube? Wrzucajcie swoje listy w komentarzach, z chęcią odwiedzę nowe strony i pooglądam ciekawych autorów!