Fotografia,  Obróbka

Aberracja chromatyczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Z tym zjawiskiem w fotografii mam do czynienia prawie od roku – odkąd do mojej sprzętowej rodzinki dołączył wspaniały obiektyw Nikkor 85mm f/1.8. Jego jedyną wadą jest właśnie aberracja chromatyczna, która pojawia się praktycznie na każdym zdjęciu. Jestem już na tyle wyczulona, że nawet podczas oglądania filmu czy serialu jestem w stanie mruczeć pod nosem o tym, że jest aberracja. Co to właściwie jest i jak z tym walczyć?

Aberracja chromatyczna- co to jest?

Jest to wada optyczna przejawiająca się różnym miejscem ogniskowania się promieni o różnej długości fali. Jest wynikiem dyspersji szkła użytego do budowy soczewki, czyli różnym współczynnikiem załamania fal o różnych długościach (mówiąc prościej niebieskie światło, ze względu na większą energię, załamuje się w szkle mocniej niż światło czerwone). Rozróżniamy aberrację chromatyczną podłużną i poprzeczną. (źródło: optyczne.pl)

Zrozumieliście coś z tego? Bo ja niezbyt dużo, dlatego powiem prosto – aberracja chromatyczna to te brzydkie fioletowe i zielone obwódki wokół fotografowanych obiektów. Czasem trafiają się też niebieskie, ale o wiele rzadziej. Na jednych zdjęciach jest to bardziej widoczne, na innych o wiele mniej; wszystko zależy od obiektywu użytego do fotografowania. Obiektyw o ogniskowej 85mm niezależnie od firmy – czy to Nikon, czy Canon – cierpi na tą przypadłość i nic już nie możemy na to poradzić. Przecież nie ma rzeczy doskonałych!

Jak usuwać aberracją chromatyczną?

Programy graficzne przychodzą nam z pomocą. Lightroom posiada niezwykle proste narzędzie do usuwania aberracji, z której to korzystam niemal codziennie, usuwając skazy aberracji ze zdjęć zrobionych Nikkorem 85mm.

Wystarczy wejść w Develop – w panelu po prawej stronie wyświetlą nam się suwaki. Należy zjechać nieco w dół i znaleźć sekcję Lens Corrections – w sekcji Color znajduje się funkcja usuwania wady. Zdjęcie musimy przybliżyć, by aberracja chromatyczna stała się lepiej widoczna, a następnie z bocznego panelu wybrać pipetkę i najechać nią na obwódkę. Wystarczy kliknąć, a program sam ustali, jak mocno musi zaingerować, by zlikwidować nieestetyczną wadę optyczną obiektywu.

Panel jest prosty w obsłudze i łatwo dostępny w każdej wersji Lightrooma.

Innym sposobem na usunięcie niepożądanych obwódek jest ściągnięcie konkretnego koloru z całego zdjęcia. Nie jest to najbardziej skuteczny sposób, ale może pomóc. Trzeba uważać, ponieważ często nasze zdjęcia są złożone właśnie z magenty i fioletów, a wtedy całe zdjęcie stanie się szare i wyraźnie złe w odbiorze. Dlatego tak ważne jest delikatne usuwanie i stała kontrola nad tym, jak zdjęcie się prezentuje po usunięciu danego koloru. Suwaki odpowiedzialne za kolor znajdziemy w panelu bocznym HSL/COLOR/B&W – sekcja Saturation jest odpowiedzialna za usuwanie lub zwiększanie koloru na zdjęciu.

Niestety narzędzie usuwania aberracji chromatycznej w Lightroomie nie zawsze zdaje egzamin. Jak wspominałam wyżej, czasami nasze zdjęcie składa się z fioletów i magenty, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy, klikając pipetką na nieszczęsną obwódkę. Program usuwa nadmiar tego koloru z całej fotografii, usuwając kolor także z pół twarzy modelki!

Jak widzicie na załączonym obrazku – zdjęcie nie nadaje się już do niczego. Narzędzie jest niezwykle pomocne, ale czasami może też bardzo dużo zniszczyć. Na całe szczęście zawsze możemy cofnąć lub ręcznie przesuwać suwaczkami w panelu bocznym i ściągnąć tego koloru tyle, ile potrzebujemy, by zdjęcie nadal wyglądało dobrze.

A jak Wy sobie radzicie z aberracją chromatyczną? Może macie jeszcze inne sposoby radzenia sobie z wadami optycznymi obiektywów? Dajcie znać w komentarzach!