8 narzędzi do codziennej pracy, których używam

Po warsztatach fotograficznych, które zorganizowałam pod koniec września, odezwały się głosy z prośbami, bym podesłała strony, z których korzystam na co dzień. Lista z każdym dniem zaczęła rosnąć i wiem, że to nie wszystkie, jednak na ten moment posiadam 8 narzędzi do codziennej pracy. Bez niektórych mogę przeżyć, inne tak się do mnie przyczepiły, że nie wyobrażam już sobie zasiadania do biurka lub komputera, jeżeli nie mam ich pod ręką!

 

 1. 1. Canva

 2. Najważniejsze narzędzie do tworzenia grafik. Nie ukrywam – grafik ze mnie żaden, dlatego na samą myśl o tworzeniu czegokolwiek w Photoshopie dostaję ciarek zniechęcenia. Owszem, umiem to zrobić – przecież planer fotograficzny nie zrobił się sam! Jednak do drobnych grafik Canva w zupełności mi wystarcza, zwłaszcza że dostaję gotowe wymiary konkretnych grafik, których potrzebuję. Do tego mogę korzystać z darmowych szablonów lub, jeżeli jestem na tyle zdolna i mam do tego chęci, sama tworzę z dostępnych darmowych elementów.

 

 1. 2. Facebook symbols

 2. Wszystkie posty wrzucam z komputera stacjonarnego, więc nie mam pod ręką pełnej listy emotikonów, które Facebook używa, toteż znalazłam stronę, która zawiera je wszystkie… łącznie z tymi obsługiwanymi przez Twittera. Przydatna rzecz, zwłaszcza że dzięki emotikonom zawartym w postach Facebook podbija mocniej zasięgi. Dlatego warto je wciskać, gdzie się da, chociaż nie warto przesadzać w drugą stronę!

 

 1. 3. Pinterest

 2. Traktuję tę stronę jako narzędzie do osiągnięcia konkretnych celów. A jest ich wiele – od pomysłów na nowe wpisy na bloga, przez remont pokoju, inspiracje zdjęciowe, na tutorialach urodowych skończywszy. Tam jest wszystko, dlatego bardzo chętnie zaglądam tam niemal codziennie i przeglądam to, co algorytmy mi podrzucą. Dzięki Pinterestowi zrobisz dosłownie wszystko – wyremontujesz, zbudujesz, kupisz prezenty albo zrobisz je samemu. Serio,jeżeli jeszcze nie masz tam konta, to ja nie wiem, co Ty tu jeszcze robisz! Nie no, żartuję, przeczytaj chociaż ten wpis do końca 😉

 

 1. 4. Stocksnap.io

 2. Bardzo przypadł mi do gustu ten darmowy Stock i jeżeli nie mam czasu (a zazwyczaj nie mam), by zrobić zdjęcie do wpisu, szukam czegoś ciekawego właśnie tam. Ba! – całe studia fotograficzne przejechałam na tym Stocku – to stamtąd pobierałam bazę pod wszystkie fotomontaże, jakie zrobiłam na zdjęciach z Photoshopa. Dobra rzecz, znalazłam tam wszystko, czego potrzebowałam.

 

 1. 5. Feedly/Pocket

 2. Narzędzia zbierające materiały do przeczytania na później. O ile w tym drugim mam pokaźną bibliotekę materiałów, o tyle pierwszy dopiero testuję. Na Feedly zbieram ulubione blogi i zamierzam zaglądać tam raz lub dwa razy w tygodniu, by sprawdzić, czy ulubieni twórcy nie wrzucili czegoś nowego.

 

 1. 6. Typeform

 2. Najlepsza strona do robienia pięknych ankiet. Ktoś by mógł powiedzieć, że te od Google’a starczają, jednak ja uważam, że szata graficzna i cała oprawa powinna być jak najprzyjemniejsza. Dlatego więc, gdy tylko muszę zrobić jakąś niewielką ankietę, wybieram Typeform. Jest bardzo proste w obsłudze, intuicyjne i w wersji darmowej masz wszystko, czego potrzebujesz.

 

 1. 7. Hootsuite

 2. Pisałam o nim przy okazji wpisu o automatyzacji social media – jest to moje podstawowe narzędzie do publikowania wpisów na Twitterze chociażby. W wersji darmowej masz 3 portale społecznościowe do wykorzystania. Możesz planować swoje posty lub wrzucać od razu bez konieczności używania aplikacji mobilnej (co jest nieco trudne, mając do wrzucenia link z bloga).

 

 1. 8. Notatnik/Trello

 2. Ostatnia propozycja na dzisiaj to… najzwyklejszy notatnik lub, w wersji dla zdigitalizowanych, Trello. Jako że jestem nieco oldschoolowa (lub stara…), wolę pisać na papierze, dlatego rozpisuję sobie wszystkie zdania na kartkach. Trello, dla wielu idealne narzędzie dla większych zespołów, może sprawdzić się także dla jednej osoby. Można tworzyć w nim tablice, dzielić zadania i oznaczać, co zostało zrobione lub nie.

Jak więc widzisz, lista nie jest jakoś odkrywcza, a mimo to wielce ułatwiająca życie! W miarę mojego własnego rozwoju z pewnością dodam kolejne narzędzia, które pomagają mi w codziennej pracy w Internecie.

Daj znać, czy coś z listy wpadło Ci w oko! A jeżeli sam znasz super strony, które pomogą zarówno mnie, jak i innym, koniecznie podziel się linkiem oraz wrażeniami w komentarzu! Uwielbiam odkrywać nowe strony pełne przydatnych narzędzi do codziennej pracy!